TYT Coğrafya'ya Nasıl Çalışılır? Coğrafyam Sıfır Ne Yapmalıyım?

TYT Coğrafya'ya Nasıl Çalışılır? Coğrafyam Sıfır Ne Yapmalıyım?

02 Mart 2020

Coğrafyam Sıfır Ne Yapmalıyım?

 

Coğrafya; şekillerin, şemaların, haritaların öne çıktığı bir derstir. Dolayısıyla bunlar olmadan Coğrafya anlaşılmaz. Düz yazı okuyarak anlaşılmaz. Coğrafyaya nasıl çalışılır anlamak için maddelere ayıralım.

 

1-      Harita Kullan

 

Harita kullanmadan coğrafya olmaz. Soruda harita gelmese bile sorunun çözümünde destek sağlayacağı için, yorum yapmamıza fayda sağlayacağı için Coğrafya çalışırken yanımızda her zaman açık haritamız olmalı. Harita bilgisini bir üst seviyeye taşımak için dilsiz harita kullan. İnternetten boş haritalar indirerek kırtasiyeden çıktılarını alabilir bu haritaları sen doldurmalısın. Bu yöntemle Coğrafyada full yapabilirsin. (Çiz-Renklendir-Hatırla)

 

2-      Yazarak Çalış

 

Ezber gerektiren konular yazarak çalışılmalı. Kısa notlar konularına göre renkli post-it’lere yazılmalı. Harita-şema-şekil olmayan yalnızca sözlü olan bu konular günlere haftalara bölünmeli. Tamamı bir günde bitirilmeye çalışılmamalı.

 

3-      Sık Tekrar

 

Coğrafyayı yapamıyorum diye düşünüyorsanız yüksek ihtimalle tekrar yapmadığınız içindir. Bu sadece Coğrafya değil tüm sözel dersler için geçerli ve tekrarları soru üzerinden yapmak gerekli. Soru üzerinden yanlış yaparak öğrenme kalıcılık sağlayacaktır. Ayrıca bir eksik defterin olmalı. Soru çözümlerinden sonra bulduğun eksiklerini not etmelisin. (Coğrafya’dan 3 soru bankası bitmesi gerekli)

 

4-      En iyi Coğrafya Hocası

 

En iyi coğrafya hocası senin anladığın hocadır. Sosyal medyada hangi Coğrafya hocasının anlatımlarını beğendiğini belirle. O hocayı takip et. Canlı derslerini takip et. Youtube derslerini takip et.

 

5-      Çıkmış Sorular

 

İlk günden değil ama Nisan ayından itibaren çıkmış soruları inceleyip çözmelisin. Sadece gireceğin sınavın çıkmış soruları değil ÖSYM’nin diğer sınavlarında çıkan Coğrafya sorularını çözmek de fayda sağlayacaktır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.